„Autyzm nie jest taki straszny” mówi jeden z bohaterów filmu w prezentacji na szkoleniu, które 18 kwietnia przeszło kilkunastu pracowników wrocławskiego MPK.  Ma ono pomóc potencjalnym pracodawcom zatrudniać osoby z autyzmem.

U przewoźnika, który zatrudnia około 3 tysięcy pracowników, statystycznie może pracować 30 osób z autyzmem. Statystycznie, bo według badań nawet co 3 osoba na 100 (wśród dzieci to 1 na 36) może być ze spektrum. Jak wygląda to w rzeczywistości? W Europie pracuje około 10% osób ze zdiagnozowanym autyzmem w Polsce – zaledwie 2 %. Na 4 miliony firm tylko 30 jest przyjaznych autystom.

Na bezpłatnych warsztatach można dowiedzieć się, jakie cechy może posiadać osoba z autyzmem, w jaki sposób przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może pomóc w selekcji tych cech, które byłyby najbardziej przydatne dla pracodawcy z uwzględnieniem ewentualnych trudności.

– Osoby autystyczne są bardzo często zdolne do pracy, ale niestety są również często pomijane przez pracodawców w procesie zatrudnienia. Wrocławskie MPK nie zamyka się na tę grupę, dlatego korzystając z okazji, że kwiecień jest miesiącem świadomości o autyzmie, zorganizowaliśmy szkolenie, które przygotowuje nas na nowe wyzwania – mówi kierownik działu szkoleń MPK Wrocław Agnieszka Brzezińska.

Skrupulatny i zaangażowany, ale nie rozumie aluzji

Pracownik w spektrum autyzmu jest z reguły skrupulatny i skupiony, bardzo dokładny, obowiązkowy, nastawiony na realizację zadania. Sprawdza się na stanowiskach wymagających precyzji, zadaniowego myślenia, segregowania towarów, klasyfikowania informacji itp.

Problemem może być jednak komunikacja z otoczeniem, rozumienie komunikatów niewerbalnych, metafor, sarkazmu, czasem skupienie uwagi na rozmówcy ze względu na wiele bodźców rozpraszających.

Agnieszka Masztalerz, która od 17 lat jest kierowniczką zajezdni Gaj, ma pod sobą 280 pracowników. – Katalogowanie, porządkowanie dokumentów, prowadzenie bazy danych z normami technicznymi – takie cechy bardzo pomogłyby przy prowadzeniu magazynu, bo wielu ludzi nie ma po prostu do tego cierpliwości. Tutaj by się sprawdziły osoby lubiące porządek i skrupulatne – mówi.

Kluczem jest zrozumienie

Projekt „Respekturm” ma też zachęcać osoby w spektrum autyzmu do szukania pracy. – Choć pracodawca nie może pytać kandydata wprost o jego problemy zdrowotne, to może mu pokazać, że jest przyjaźnie nastawiony wobec osób autystycznych – mówi Agata Daczewska. Jak? Na przykład umieszczając w widocznym miejscu plakat informacyjny. To drobny sygnał, ale może ośmielić osobę w spektrum autyzmu i ułatwić mu rozmowę rekrutacyjną.

MPK Wrocław jest kolejnym zakładem pracy, gdzie prowadzone były szkolenia. Od początku realizacji projektu przeprowadzono już warsztaty dla rekruterów m.in. w biurach karier uczelni

Projekt Respektrum realizowany jest W Departamencie Finansów Publicznych, w dziale Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości UM Wrocławia (dział realizuje również program Nasz Wrocław).

Back to top

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij