Miejsce pracy dla osoby w spektrum autyzmu nie wymaga specjalnego przygotowania czy inwestycji. Wystarczy zapewnić, w miarę możliwości, oddzieloną przestrzeń (mobilne ścianki, biurko na uboczu). Najlepiej porozmawiać z pracownikiem o tym, czego potrzebuje w miejscu pracy. W sytuacji braku możliwości odosobnionej przestrzeni, można zaproponować korzystanie ze słuchawek tłumiących dźwięki z otoczenia.
Ważne jest też oświetlenie. Niektóre osoby mają nadwrażliwy zmysł wzroku i zauważają migające świetlówki jako niechciany bodziec.
Zaburzenia sensoryczne dotyczą nie tylko wzroku czy słuchu. Są diagnozowane dla wszystkich zmysłów, także węchu i dotyku. Mogą dotyczyć nadwrażliwości lub niedowrażliwości sensorycznej. Dlatego warto porozmawiać z pracownikiem i dowiedzieć się czy cierpi na zaburzenia sensoryczne i jak się one u niego objawiają. Wówczas łatwo będzie dostosować jego miejsce pracy, zgodnie z potrzebami, co zdecydowanie wpłynie korzystnie na funkcjonowanie w miejscu pracy.
Jeżeli istnieje możliwość stworzenia strefy wyciszenia, gdzie można na kilka minut uspokoić zmysły, pozwoli to znacznie podnieść komfort pracy, a tym samym wydajność pracownika w spektrum.

Back to top

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij