Coraz częściej słyszymy o autyzmie, ale czy na pewno mamy świadomość co to jest i co oznacza?
Autyzm to jest inna droga rozwojowa i życiowa, którą pokonują osoby autystyczne, niż osoby nazywane neurotypowymi (mieszczącymi się we wszelkich normach społecznych). Inna droga, czyli wytyczona poza znanym schematem, często dłuższa lecz zawsze prowadząca do tego samego celu.

To zaburzenie kojarzone jest często tylko z małymi dziećmi, a w rzeczywistosci dotyka około 1-3 % całej naszej populacji bez wzgledu na wiek, pochodzenie i rasę.

Autyzm można nazwać niepełnosprawnością ukrytą, ponieważ nie widać tego na pierwszy rzut oka przy pierwszym spotkaniu.

Dosrosłe osoby w spektrum autyzmu uczą się funkcjonować wśród ludzi, pokonując bardzo wiele trudności ogromnym kosztem. Stąd mogą pojawiać się kłopoty z koncentracją uwagi, mylna interpretacja intencji współpracownika, niezrozumienie zależności społecznych.

Autyści mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia w odczuwaniu bodźców sensorycznych (zapach, dźwięk, światło), a także mieć problem w komunikowaniu swoich potrzeb oraz w komunikowaniu się z innymi ludźmi.
Komunikacja z osobą w spektrum musi być prosta, czytelna, bez niuansów i przenośni.

W rozmowie kwalifikacyjnej można spodziewać się braku kontaktu wzrokowego ponieważ autystyczny rozmówca będzie bardzo koncentrować się na wypowiedzi przyszłego pracodawcy i patrzenie w oczy może tę uwagę znacznie rozproszyć. Taka sytuacja często już powoduje eliminowanie kandydata jako współpracownika, a przecież nie ma nic wspólnego z oceną jego kwalifikacji.

Naszym zadaniem jest oswoić temat autyzmu tak, aby nie budził niepokoju i stał się znany powszechnie na tyle, by nie dyskryminował ludzi w spektrum na rynku pracy.

Dowiedz się więcej!

Przydatne linki:

http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/666331 – Autyzm. To nie jest choroba
Autor: rozm. Mateusz Różański, fot. MR
Źródło: Integracja 3/2018

http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/229117 – Autyzm: fakty i mity
Autor: rozm.: Dorota Próchniewicz

http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/582941 – Dorosłe osoby z autyzmem o swoich obawach dot. akceptacji pracodawców
Autor: PAP, fot. sxc.hu

http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/920433 – Pole minowe, czyli z autyzmem na rynku pracy
Autor: Mateusz Różański, fot. Rajesh Sundaram/Freeimages.com, Mateusz Różański

http://www.zatrudnij-asa.pl/pub/Model_walidacja_27%20VIII%202012.pdf (PL, PDF, 3912 KB) – Zatrudnij ASA – podsumowanie projektu

Back to top

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij