CV – w skrócie Curriculum Vita jest to dokument, który mówi o tym jakie etapy edukacji masz za sobą. Jeśli masz już doświadczenie zawodowe to w CV po kolei należy wypisać wszystkie miejsca pracy w jakich pracowałeś/pracowałaś i w jakim to było czasie.

W CV powinny znaleźć się:

  • Dane osobowe : zawierają imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania (miasto i województwo), opcjonalnie datę urodzenia. Te informacje SA istotne po to by pracodawca mógł się z Toba łatwo skontaktować.
  • Wykształcenie Opisując wykształcenie zaczynasz od najstarszej szkoły pomijając Szkołę Podstawową. Tu należy wpisac datę ukończenia każdej szkoły czy Uczelni wyższej. Języki obce – opisują nie tylko znane przez kandydata języki, ale również poziomy ich znajomości. Przykład: język angielski – poziom średniozaawansowany (B2, potwierdzony certyfikatem) język niemiecki – komunikatywny (B1, swoboda w rozmowie i czytaniu teksów i dokumentacji)
  • Umiejętności Możesz opisać tutaj swoje najlepsze cechy i kompetencje.
  • Kursy/szkolenia/certyfikaty Jeśli ukończyłeś/ukończyłaś dodatkowe kursy lub szkolenia warto je opisać podając nazwę kursu/szkolenia i datę umiejętności potwierdzone dokumentami lub zdobyte poza dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.
  • Zainteresowania Opisz swoje zainteresowania nawet jeżeli nie mają nic wspólnego z rodzajem pracy, o którą się starasz. Jeżeli na przykład interesuje Cię geografia możesz krótko opisać jaki obszar tej dziedziny jest Ci szczególnie bliski i dlaczego.
  • Klauzula o ochronie danych osobowych – konieczna m.in. aby umożliwić pracodawcy kontakt z kandydatem.
  • Jak brzmi aktualna klauzula CV 2022? Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
  • Mile wdziane elementy CV: Zdjęcie – mile widziane i zazwyczaj dodawane. Warto, żeby było profesjonalne – zostało wykonane w wysokiej jakości, na gładkim tle. Do zdjęcia najlepiej pozowac w stroju klasycznym, schludnym bez zbytecznych ozdób.
  • Profil zawodowy – umieszczany przed doświadczeniem zawodowym jest kilkuzdaniowym podsumowanie naszej dotychczasowej kariery oraz określeniem kierunku, w jakim chcielibyśmy się w przyszłości rozwijać. To element bardzo ceniony przez pracodawców i pole pozwalające na wyróżnienie CV.

Każdy dokument CV należy dostosować do oferty pracy, która Cie interesuje. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie.

Popularne kreatory CV:

List motywacyjny to dodtakowa forma autoprezentacji. Dzięki niej możesz opisać swoje dodatkowe zdolności, które nie zostały ujęte w CV.

List motywacyjny nie ma okreslonych ram i zasad, jeżeli nie wiesz jak go napisac możesz skorzystać z róznego rodzaju kreatorów pisania listu motywacyjnego dostepnych w sieci, na przykład na tych stronach:

https://www.livecareer.pl/stworz-list?doctypecode=LETR
https://interviewme.pl/kreator-listu-motywacyjnego

W liście motywacyjnym powinna znaleźć się miejscowość, data, Twoje imię i nazwisko, na jakie stanowisko aplikujesz.

W liście motywacyjnym możesz używać formy Szanowna Pani/ Szanowny Panie…. i skoro jest to forma listu zwracasz się bezpośreddnio do pracodawcy. W liście motywacyjnym piszesz dlaczego uważasz, że Twoja kandydatura jest ciekawa i dlaczego warto poważnie brać Cię pod uwagę jako przyszłego pracowanika, mozesz opisac swoje cechy charakteru, które w Twojej ocenie bedą wartoscia dodatkową dla pracodawcy.

W internecie jest dużo wzorów, ale najważniejsze jes to, żeby w liscie motywacyjnym napisać tylko prawdziwe informacje na swój temat. Pracodawca łatwo zweryfikuje wszystko, co napiszesz o sobie.

Uważaj na treść ogłoszenia o pracę i dokładnie przeczytaj czy pracodawca wymaga listu motywacyjnego. Często odrzucane są oferty od kandytatów i kandydatek, którzy złożą za dużo dokumentów, o które pracodawca nie prosi. To czy przeczytasz ogłoszenie ze zrozumieniem jest także testem dla przyszłego pracownika.

Rozmowa kwalifikacyjna to szansa dla pracodawcy, aby dowiedzieć się więcej o kandydacie na pracownika. W trakcie takiej rozmowy pracodawca może zadawać różne pytania. Jest to także szansa dla przyszłego pracownika na przedstawienie siebie jako najlepszego kandydata.

Po pierwsze wygląd.

Należy zadbać o elegancki strój, czyste włosy i paznokcie. Wbrew pozorom jest to jeden z ważniejszych elementów, kiedy chcemy ubiegać się o nowa pracę.

Po drugie czas.

Nie można się spóźnić na wyznaczoną rozmowę kwalifikacyjną. Dobrze dzień wcześniej sprawdzić trasę i czas dojazdu na miejsce, najlepiej z około 10-15 minutowym zapasem.

Po trzecie spokój.

Rozmowa z przyszłym pracodawcą może stresować. Warto zabrać ze sobą kopie CV i listu motywacyjnego, aby w każdej chwili móc do nich zajrzeć. W trakcie rozmowy trzeba być sobą, mówić prawdę, można też zadawać pytania pracodawcy związane z przyszłym stanowiskiem pracy.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może sprawdzić naszą wiedzę, zapytać także o to co wiemy o jego firmie. Dlatego przed spotkaniem poczytaj o firmie, czym dokładnie się zajmuje, jak nazywa się właściciel oraz zapoznaj się ze wszystkimi informacjami o pracodawcy, które znajdziesz na przykład w internecie.

Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się również poprzez wideo rozmowę. Do wideo rozmowy przygotowujemy się tak samo jak do rozmowy osobistej. Należy zadbać o schludny wygląd, nie wolno się spóźnić i zastosować wskazówki opisane powyżej.

Warto poćwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z przyjazną nam osobą, to zawsze jest pomocne w redukcji stresu.

Back to top

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij