To było pierwsze nasze szkolenie w komercyjnej firmie. 21 czerwca spotkanie „Wsparcie pracodawcy w procesie zatrudniania i współpracy z osobami ze spektrum autyzmu w normie intelektualnej” prowadziliśmy dla pracowników firmy Infor oraz skupionych w centrum usług wspólnych ABSL.
W szkoleniu, organizowanym wspólnie przez ABSL, INFOR, który zaprosił nas do swojego biura przy ul. Piłsudskiego oraz Urząd Miejski Wrocławia, a konkretnie Dział Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości, który realizuje projekt, wzięło udział około 30 osób.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że coraz więcej firm zaczyna dostrzegać problemy osób z autyzmem. Łukasz Czajkowski, ABSL: – Zarządzanie osobami z neuroróżnorodnością w miejscu pracy jest jedną z kluczowych nowoczesnych umiejętności, które eksperci HR i rekrutacji powinni nabyć, aby w pełni odblokować potencjał puli talentów i stworzyć prawdziwie zróżnicowane środowisko pracy. Są miejsca, które już się do tego przygotowują; niektóre firmy mają już np. całe piętra dostosowane do osób neuroróżnorodnych.
Czasami wystarcza np. tylko zmiana oświetlenia, inne ustawienie lamp czy przysłonięcie okna, aby osobom z autyzmem znacznie podnieść komfort pracy. O tym na spotkaniu mówiła liderka projektu, Agata Daczewska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Agata Daczewska, fot. Oleksandr Poliakovsky, www.wroclaw.pl
Szkolenia prowadzone przez Agatę Daczewską i Małgorzatę Dynowską składają się z części teoretycznej oraz z części warsztatowej, ale są indywidualnie dostosowywane do potrzeb firm biorących w nich udział.
Małgorzata Dynowska, Agata Daczewska, fot. Oleksandr Poliakovsky, www.wroclaw.pl
Po każdym takim spotkaniu do szkolenia dochodzą też nowe elementy, ponieważ uczestnicy sami zgłaszają i podpowiadają problemy, z którymi się mierzą. Jest to kwestia np. odpowiednio skonstruowanych ogłoszeń o pracę, które zachęciłby osoby z autyzmem do aplikowania na odpowiednie stanowiska.
Często pytania uczestników dotyczą też diagnozy osób neuroróżnorodych czy też zachowań społecznych. – Podstawą jest wzajemne zrozumienie i komunikacja, bo wspólna praca to współpraca – mówi Agata.
Jak podkreśla dyrektor Center of Excellence Infor Marcin Piaskowski: – To spotkanie to dopiero początek. Na razie zaczynamy od języka, aby zrozumieć, dotknąć tematu, aby wszyscy czuli się u nas dobrze.
Respektrum to szacunek
Projekt Respsktrum powstał z potrzeby zagospodarowania mało wykorzystywanych zasobów osób ze spektrum autyzmu. – Chcemy uczulić pracodawców, że trzeba ich dostrzec, bo sami zainteresowani nie potrafią poruszać się skutecznie po rynku pracy. To są potencjalni podatnicy, a to też nasze zadanie, jako działu, aby wspierać przedsiębiorców, rozwój gospodarki miasta – mówi Małgorzata Krzeszowska z Działu Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Łukasz Czajkowski, Marcin Kieżyński – dyrektor Wydziału Zarządzania Należnościami UM Wrocławia, Małgorzata Krzeszowska, Marcin Piaskowski, fot. Oleksandr Poliakovsky www.wroclaw.pl
Według badań nawet co 3 osoba na 100 (wśród dzieci to 1 na 36) może być ze spektrum. Jak wygląda to w rzeczywistości? W Europie pracuje około 10% osób ze zdiagnozowanym autyzmem w Polsce – zaledwie 2 %. Na 4 miliony firm tylko 30 jest przyjaznych autystom.
Kolejne szkolenia przed nami
To, że szkolenia są bardzo potrzebne, a temat jest ważny świadczy fakt, że zgłosiły na spotkania zapraszają nas kolejne komercyjne firmy. Szkolenia są bezpłatne.