To było pierwsze nasze szkolenie w komercyjnej firmie. 21 czerwca spotkanie „Wsparcie pracodawcy w procesie zatrudniania i współpracy z osobami ze spektrum autyzmu w normie intelektualnej” prowadziliśmy dla pracowników firmy Infor oraz skupionych w centrum usług wspólnych ABSL.

W szkoleniu, organizowanym wspólnie przez ABSL, INFOR, który zaprosił nas do swojego biura przy ul. Piłsudskiego oraz Urząd Miejski Wrocławia, a konkretnie Dział Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości,  który realizuje projekt, wzięło udział około 30 osób.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że coraz więcej firm zaczyna dostrzegać problemy osób z autyzmem. Łukasz Czajkowski, ABSL:  – Zarządzanie osobami z neuroróżnorodnością w miejscu pracy jest jedną z kluczowych nowoczesnych umiejętności, które eksperci HR i rekrutacji powinni nabyć, aby w pełni odblokować potencjał puli talentów i stworzyć prawdziwie zróżnicowane środowisko pracy. Są miejsca, które już się do tego przygotowują; niektóre firmy mają już np. całe piętra dostosowane do osób neuroróżnorodnych.

Czasami wystarcza np. tylko zmiana oświetlenia, inne ustawienie lamp czy przysłonięcie okna, aby osobom z autyzmem znacznie podnieść komfort pracy. O tym na spotkaniu mówiła liderka projektu, Agata Daczewska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Agata Daczewska, fot. Oleksandr Poliakovsky, www.wroclaw.pl

Szkolenia prowadzone przez Agatę Daczewską i Małgorzatę Dynowską składają się z części teoretycznej oraz z części warsztatowej, ale są indywidualnie dostosowywane do potrzeb firm biorących w nich udział.

Uczestnicy warsztatów siedzący w sali konferencyjnej, przed nimi stoi prowadząca szkolenie, w tle widać slajd z rzutnika

Małgorzata Dynowska, Agata Daczewska, fot. Oleksandr Poliakovsky, www.wroclaw.pl

Po każdym takim spotkaniu do szkolenia dochodzą też nowe elementy, ponieważ uczestnicy sami zgłaszają i podpowiadają  problemy, z którymi się mierzą. Jest to kwestia np. odpowiednio skonstruowanych ogłoszeń o pracę, które zachęciłby osoby z autyzmem do aplikowania na  odpowiednie stanowiska.

Często pytania uczestników dotyczą też diagnozy osób neuroróżnorodych czy też zachowań społecznych. – Podstawą jest wzajemne zrozumienie i komunikacja, bo wspólna praca to współpraca – mówi Agata.

Jak podkreśla dyrektor Center of Excellence Infor Marcin Piaskowski: – To spotkanie to dopiero początek.  Na razie zaczynamy od języka, aby zrozumieć, dotknąć tematu, aby wszyscy czuli się u nas dobrze.

Respektrum to szacunek

Projekt Respsktrum powstał z potrzeby zagospodarowania mało wykorzystywanych zasobów osób ze spektrum autyzmu. – Chcemy uczulić pracodawców, że trzeba ich dostrzec, bo sami zainteresowani nie potrafią poruszać się skutecznie po rynku pracy. To są potencjalni podatnicy, a to też nasze zadanie, jako działu, aby wspierać przedsiębiorców, rozwój gospodarki miasta – mówi Małgorzata Krzeszowska z Działu Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Łukasz Czajkowski, Marcin Kieżyński – dyrektor Wydziału Zarządzania Należnościami UM Wrocławia, Małgorzata Krzeszowska, Marcin Piaskowski, fot. Oleksandr Poliakovsky www.wroclaw.pl

Według badań nawet co 3 osoba na 100 (wśród dzieci to 1 na 36) może być ze spektrum. Jak wygląda to w rzeczywistości? W Europie pracuje około 10% osób ze zdiagnozowanym autyzmem w Polsce – zaledwie 2 %. Na 4 miliony firm tylko 30 jest przyjaznych autystom.

Kolejne szkolenia przed nami

To, że szkolenia są bardzo potrzebne, a temat jest ważny świadczy fakt, że zgłosiły na spotkania zapraszają nas kolejne komercyjne firmy. Szkolenia są bezpłatne.

Back to top

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij