Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich ONZ w 2008 r., by propagować wiedzę, budować większą wrażliwość i tolerancję na odmienny „styl” funkcjonowania.

Szacuje się, że w populacji ludzkiej jest ok. 2-5% osób w spektrum autyzmu o różnym nasileniu objawów.

Nie wiemy, czy tak jest naprawdę, bowiem bardzo wielu ludzi się nie diagnozuje. „Oswajają” się i radzą sobie sami ze spektrum, są też w zakładach opiekuńczych czy psychiatrycznych z inną diagnozą niż spektrum.

Zmiany w świadomości – nie tylko Polaków – zachodzą powoli, ale jednak zachodzą i jest to bardzo pozytywne.

Projekt Respektrum jednak nie chce zatrzymać się na kwietniu. Przez cały rok jesteśmy gotowi, by uczyć środowisko biznesu, jak ważne i korzystne dla wszystkich jest wyrównywanie szans na rynku pracy. Boimy się nieznanego, dlatego tym bardziej – współpracując z nami – warto korzystać z naszej misji i uczyć się zrozumienia neuroróżnorodności.

Autyści byli, są i będą obecni w każdym kraju, bez względu na wyznanie, przynależność społeczną, narodowość czy wykształcenie. Autyzm nie staje się modny czy popularny. Jest bardziej widoczny przez nowoczesną diagnostykę i większą świadomość.

Nie tylko kwiecień miesiącem autyzmu, ale cały rok!

Przekaż 1,5 procent swojego podatku. Tym organizacjom możesz pomóc

Każdy podatnik rozliczając PIT za ubiegły rok może przekazać Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) 1,5 procent swojego podatku. Wśród nich są również te zajmujące się diagnostyką, edukacją, terapiami czy szkoleniami dla osób ze spektrum autyzmu.

Wśród nich są m.in.

Jeżeli znacie inne OPP zajmujące się osobami neroróżnorodnymi, zgłaszajcie je mailowo na: respektrumautyzmu@um.wroc.pl. Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Back to top

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij